360 milionów złotych strat w związku z paraliżem w sądach wieczystoksięgowych

Biznes

Przedłużające się postępowania w sprawach wieczystoksięgowych wpływają bezpośrednio na sytuację prawną i finansową nabywców mieszkań. Rekordy bije Gdańsk, gdzie termin rozpatrywania spraw wieczystoksięgowych zbliża się do jedenastu miesięcy – podsumował Polski Związek Firm Deweloperskich.

W 2020 roku niechlubne podium zajął Kraków, z okresem oczekiwania 10 miesięcy oraz Warszawa, w której procedura zajmowała 8 miesięcy. Dziś czas oczekiwania jest jeszcze dłuższy.

Wydłużony czas oczekiwania na wpis w księdze wieczystej rodzi straty dla kredytobiorców. Jeżeli wpis w księdze wieczystej nie jest aktualny, to bank nie posiada skutecznego zabezpieczenia swoich interesów i ponosi wyższe ryzyko finansowe i pokrywa je tak zwanym ubezpieczeniem pomostowym, najczęściej w postaci wyższego oprocentowania kredytu hipotecznego.  Do czasu wpisu w księdze wieczystej bank podnosi oprocentowanie kredytu hipotecznego o jeden punkt procentowy, co w konsekwencji prowadzi do wzrostu raty kredytu.  

– Zgodnie z danymi z raportu AMRON-SARFiN banki w 2020 roku udzieliły nabywcom 204 tysięcy kredytów hipotecznych. Przyjmując uśrednioną wartość kredytu na poziomie 305 tysięcy złotych, można założyć, że roczne opóźnienia w postępowaniach wieczystoksięgowych wygenerują dla kredytobiorców wzrost kosztów na poziomie około 367 milionów złotych, czyli ponad ćwierć miliarda złotych – podsumowuje Konrad Płochocki.

Brak szybkiego wpisu do księgi wieczystej może całkowicie uniemożliwić zakup mieszkania.

Najczęściej przy zakupie lokalu mieszkaniowego, przed podpisaniem umowy deweloperskiej podpisujemy umowę przedwstępną. To ten czas, który nabywca przeznacza na wystąpienie do banku o kredyt hipoteczny. Jeśli jednak bank uzależnia wydanie pozytywnej decyzji kredytowej od aktualnego wpisu w księdze wieczystej, a tego nie ma ze względu na opóźnienia – bank odmawia udzielenia kredytu. W takim wypadku nabywca jest najczęściej zmuszony do wycofania się z planowanego zakupu mieszkania – tłumaczy Konrad Płochocki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Analogiczny problem dotyka inwestorów. Deweloper nie uzyska kredytu na realizację inwestycji do czasu, gdy w księdze wieczystej nie pojawi się aktualny wpis. Opóźnia to realizację inwestycji nawet o rok. Generuje też dodatkowe koszty dla inwestora, co przekłada się na wyższe ceny mieszkań dla zwykłych konsumentów.  

Z informacji pozyskanych przez Polski Związek Firm Deweloperskich wynika, że w latach 2014-2021 liczba etatów przewidzianych dla referendarzy sądowych w Polsce konsekwentnie rosła z wyjątkiem okresu 2019-2020, gdy utrzymała się na tym samym poziomie. Jednak można dostrzec, że mimo zwiększania liczby pracowników sądowych czas rozpatrywania spraw oraz wskaźnik zaległości rósł systematycznie. 

Udostępnij artykuł:

Informacja prasowa

0 komentarzy

Dodaj komentarz

avatar

Podobne wpisy

Biznes

Czym jest „miasto 15-minutowe”?

Co jest nadrzędnym celem „miasta 15-minutowego”? Przede wszystkim poprawa jakości życia. Projektanci chcą uchronić przyszłych mieszkańców od konieczności pokonywania dużych

Szukasz pomocy

Wystarczy Twój mail, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24h!