Czy deweloperzy przestaną wycinać drzewa?

Biznes

Raz po raz natrafiamy na nagłówki typu “Deweloper zniszczył ptasie gniazda” czy “Deweloper niszczy drzewa” – w mediach znajdziemy wiele podobnych artykułów z niemal identycznymi tytułami. Przez to wielu osobom branża nieruchomości kojarzy się z degradacją środowiska – czy słusznie?

Pierwszym krokiem dewelopera jest oczyszczenie placu budowy. Usunięcie nieestetycznych zarośli z reguły nie budzi zastrzeżeń. Problem pojawia się, kiedy w grę wchodzą drzewa – szczególnie te stare – lub gdy inwestycja leży w pobliżu atrakcyjnych terenów zielonych, takich jak parki narodowe czy krajobrazowe. Wówczas wycinka roślinności jest utożsamiana nie tylko z degradacją flory, ale także fauny, ponieważ w takim procesie często niszczone są schronienia wielu zwierząt – szczególnie ptaków.

Późniejsze sadzenie zieleni na terenie inwestycji nie zawsze ratuje sytuację. Rośliny są zwykle mizernych rozmiarów, a zwierzęta niechętnie osiedlają się pośród ludzi. Co zatem powinien zrobić deweloper, jeśli jego plac budowy porastają drzewa? Przesadzić je! Tak postąpiła firma NC Investment. Na terenie inwestycji Pełczyńskiego 20C znajdował się okazały, dwupniowy dąb szypułkowy. Deweloper – zamiast wyciąć – ostrożnie przemieścił drzewo. 

Zależy nam na zachowaniu dużych, wieloletnich drzew z naszych działek. Gdybyśmy mieli kupować takie egzemplarze, nie byłoby nas na nie stać. Drzewo rośnie długo i szkoda je wycinać. Nasadzenia nie są w stanie zastąpić kilkudziesięciu lat. – powiedział prezes Piotr Laszkiewicz. 

Choć działanie takie jest społecznie odpowiedzialne, argumentem przeciwko jest chociażby wysoka cena przedsięwzięcia. 

Wielką szkodą dla istniejących drzew jest brak zachęt do ich zachowywania. Wycięcie drzewa wartościowego gatunku jest dwu-, trzykrotnie tańsze od kosztów przesadzenia. Wniosek nasuwa się sam. – skomentował Piotr Laszkiewicz. 

Źródło: Facebook “NCInvestment – nowe mieszkania przy Pełczyńskiego 20c”

Kompleksową analizę tej akcji przeprowadziła organizacja EcoAvengers. W swoim “Eko-Przewodniku” opisali plusy, minusy, koszty, uwarunkowania prawne oraz techniczne takiego przedsięwzięcia. Zapraszamy do zapoznania się z raportem, a firmie NC Investment gratulujemy pomysłu. 

Od akcji minęły ponad dwa lata – czy uważacie, że istnieje szansa, by takie działanie stało się częstszą praktyką? Co musiałoby się stać, by deweloperzy regularnie podejmowali takie przedsięwzięcia? 

Udostępnij artykuł:

Marta Oziemblewska

Absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz copywriter w agencji marketingowej BrandMaster. Odpowiedzialna głównie za social media deweloperów.
0 komentarzy

Dodaj komentarz

avatar

Podobne wpisy

Szukasz pomocy

Wystarczy Twój mail, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24h!