Czy praca zdalna zmieni preferencje nabywców nieruchomości?

Biznes

Kryzys zmusza wielu Polaków do poszukiwania oszczędności, niekiedy nawet do zmiany miejsca zamieszkania. Konsumenci przychylniejszym okiem spoglądają na „tańsze” dzielnice czy inwestycje położone poza miastem. Specjaliści twierdzą, że asumptem do takiego działania stał się… home office. Jaki ma on związek z preferencjami klientów?

Tradycyjne biura staną się zbędne?

Na przestrzeni ostatnich kilku tygodni wielu przedsiębiorców przekonało się, że praca zdalna nie musi oznaczać mniejszej wydajności. Warunkiem jest wyłącznie posiadanie odpowiednich narzędzi i sprzętów oraz szybkiego połączenia internetowego. Pierwsi właściciele firm spostrzegli oszczędności płynące z takiego modelu funkcjonowania – bez przeszkód można zmniejszyć powierzchnię biura lub nawet z niego zrezygnować i całkowicie przestawić się na ten tryb działania – także w przyszłości, gdy problem koronawirusa będzie wspomnieniem. 

Pracodawcy otworzą się na specjalistów z różnych części kraju

Dotychczas pracodawcy ograniczali się do rekrutowania osób z własnego miasta, jego okolic lub ludzi takich, którzy w najbliższej przyszłości zechcą się przeprowadzić. Teraz miejsce ich zamieszkania będzie miało marginalne znaczenie. Poznaliśmy potencjał platform takich, jak Google Hangouts czy Zoom. Możemy zdzwaniać się nawet kilka razy dziennie, udostępniać innym swój ekran, by prezentować bieżące poczynania. Dzień organizują nam aplikacje typu „task manager” (np. ClickUp) – widzimy priorytety przypisanych do nas zadań, ich deadliny, a współpracownicy mogą łatwo sprawdzić nasz harmonogram, by nie przesadzić z ilością spraw nam delegowanych. Czy istnieje więc formalna przeszkoda, żeby w firmie posiadającej siedzibę w Warszawie pracował specjalista z innej części Polski lub nawet… innej części świata? Wielu pracodawców nie widzi obecnie przeciwwskazań. Prawdopodobne jest więc, że ci, którzy znaleźli się w dużych miastach tylko i wyłącznie ze względów zawodowych, wrócą wkrótce w rodzinne strony, a wielbiciele przyrody będą mogli bez sentymentów przenieść się w spokojniejsze miejsca, bliżej natury. Oby tylko istniała tam możliwość zainstalowania szybkiego łącza internetowego! Może być to dla nich doskonała okazja, by zmienić swoje życie, a dodatkowo spora oszczędność. Na łamach Obserwatora Gospodarczego pojawiła się bardzo ciekawa symulacja. Jej autorem jest Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors:

Załóżmy, że ktoś pracujący w Warszawie chce kupić mieszkanie o powierzchni 50 m2. Na rynku wtórnym zapłaciłby za nie ok. 457 000 zł, zakładając przeciętną cenę transakcyjną. Gdyby posiadał 10% wkładu własnego, to rata kredytu na takie mieszkanie wynosiłaby 2 063 zł i pochłaniałaby aż 44% przeciętnego warszawskiego dochodu netto.

 

Gdyby taka osoba wykonywała pracę z domu, to mogłaby kupić mieszkanie np. w Kielcach. Tam cena wspomnianego mieszkania wynosi tylko 210 000 zł, a więc jest aż o 247 000 zł niższa niż w Warszawie. Rata analogicznego kredytu (10% wkładu własnego) wyniosłaby 948 zł. Decyzja o zmianie miejsca zamieszkania pozwoliłaby więc na zmniejszenie wydatków związanych z ratą kredytu o 1 115 zł miesięcznie. Dodatkowo kwota oszczędności potrzebnych na wkład własny spadłaby z 45 000 zł do 21 000 zł.

Co powiecie na takie oszczędności? Jak w Waszych firmach wygląda podejście do pracy zdalnej? System się sprawdza czy chcecie jak najszybciej wrócić do “normalności”? Czy – jako deweloperzy i osoby z branży nieruchomości – jesteście gotowi na zmianę podejścia wśród nabywców mieszkań?

 

Źródło:

https://obserwatorgospodarczy.pl/transport-i-infrastruktura/29-nieruchomosci/1325-praca-zdalna-moze-duzo-pozmieniac-na-rynku-nieruchomosci?fbclid=IwAR1Ibz5uwITObgHJwgN6aXCBfFYdAIu63NaBR0PQGlwLbSoShgcvu5UzyWA 

Udostępnij artykuł:

Marta Oziemblewska

Absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, copywriter i specjalistka ds. marketingu nieruchomości w agencji Deweloperni. Od lat współpracuje z deweloperami, prowadząc ich social media i tworząc dla nich kampanie reklamowe, sprawiające, że mieszkania błyskawicznie znajdują swoich właścicieli.
0 komentarzy

Dodaj komentarz

avatar

Podobne wpisy

Szukasz pomocy

Wystarczy Twój mail, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24h!