Fit for 55: pięć nowych mieszkań deweloperskich zużyje mniej energii niż jedno stare!

Technologie

Najnowsze normy energetyczne wymuszają sytuację, że pięć nowych mieszkań deweloperskich zużyje nie więcej energii niż jedno stare!

Do końca 2050 roku, Unia Europejska ma być całkowicie neutralna dla klimatu, dlatego teraz Komisja Europejska podkręca tempo i prezentuje pakiet propozycji legislacyjnych „Fit for 55”, które mają doprowadzić do  obniżenia emisji gazów cieplarnianych o 55 procent do roku 2030.

– Po wprowadzeniu zmian, które proponuje Komisja takich jak na przykład opłaty za emisję CO2, skokowo wzrosną koszty utrzymania starych budynków, które są nieefektywne energetycznie. Dziś aż 75 procent budownictwa na terenie Unii Europejskiej ma słabą efektywność energetyczną. W Polsce mieszkania starsze, zlokalizowane w niezmodernizowanych budynkach z wielkiej płyty zużywają nawet sześć razy więcej energii niż współczesne budownictwo deweloperskie – mówi Konrad Płochocki, Dyrektor Generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich. 

W propozycjach legislacyjnych Komisji Europejskiej „Fit for 55” znalazło się miejsce na stworzenie Funduszu Socjalnego, który ma służyć w łagodzeniu skutków zmian dla osób borykających się ubóstwem energetycznym. 

– Fundusz miałby wspierać renowację budynków, ale też bezpośrednio najbiedniejsze rodziny i małe przedsiębiorstwa. Zapewne nowe budownictwo deweloperskie, zarówno mieszkaniowe jak i komercyjne, stanie się jeszcze bardziej konkurencyjne, ponieważ będzie ono tańsze w dalszej eksploatacji –  dodaje Konrad Płochocki, Dyrektor Generalny PZFD.

Komisja Europejska zauważyła również rosnący problem eksploatowania obszarów naturalnych, leśnych i rolnych pod budownictwo. Według proponowanego pakietu, europejskie miasta mają rozrastać się w górę, a nie wszerz jak dzieje się to do tej pory.

– Co roku na terenie Unii Europejskiej pod budownictwo zagarniane jest 539 kilometrów kwadratowych obszarów naturalnych, czyli więcej niż ma powierzchnia Malty. Jeżeli zaczniemy budować nasze miasta w górę, to ochronimy tkankę naturalną i obniżymy emisję gazów  – podsumowuje Konrad Płochocki z PZFD.

Udostępnij artykuł:

Informacja prasowa

0 komentarzy

Dodaj komentarz

avatar

Podobne wpisy

Biznes

Czym jest „miasto 15-minutowe”?

Co jest nadrzędnym celem „miasta 15-minutowego”? Przede wszystkim poprawa jakości życia. Projektanci chcą uchronić przyszłych mieszkańców od konieczności pokonywania dużych

Szukasz pomocy

Wystarczy Twój mail, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24h!