Jak branża deweloperska wykorzystuje sztuczną inteligencję?

Technologie

Popularność sztucznej inteligencji jest niepodważalna i niesłabnąca. Zagościła ona na dobre w wielu różnych branżach — także w deweloperce. Na jakich polach technologia ta może być szczególnie pomocna? 

Prognozowanie wartości nieruchomości 

Sztuczna inteligencja (SI) pomaga agentom nieruchomości przewidzieć wartość nieruchomości. Technologia łączy stawki rynkowe, a także korzysta z danych dotyczących miejskiego transportu, lokalnej przestępczości, pobliskich placówek edukacyjnych i okolicznych firm. W ten sposób można także skutecznie identyfikować nadchodzące trendy rynkowe, a nawet oszacować przyszłe zmiany w czynszu. 

Lepsze rekomendacje

Agenci nieruchomości miewają trudności ze zrozumieniem potrzeb i oczekiwań swoich klientów, a co za tym idzie ze znalezieniem dla nich idealnego lokum. Algorytm oparty na sztucznej inteligencji analizuje ich życzenia, ekspresowo przeszukuje rozmaite bazy i dobiera rekordy najbardziej zbliżone do pożądanych. 

Zminimalizowanie zależności od pośredników

Sztuczna inteligencja pomaga właścicielom nieruchomości zminimalizować zależność od pośredników. Mimo że ci pobierają prowizję zarówno od sprzedawców, jak i kupujących, ich zaangażowanie w transakcję w ostatnich latach stało się niemal regułą. Teraz nie są już niezbędni, ponieważ system sam zadba o właściwe rekomendacje. W ten sposób SI pozwala zredukować nadprogramowe koszty i usprawnić cały proces. 

Poprawa procesu zakupowego

Zakup nieruchomości często jawi się jako żmudny proces, z mnóstwem formalności i ogromem dokumentów do wypełnienia. Dzięki wdrożeniu inteligentnych rozwiązań wiele z etapów można uprościć i zoptymalizować — na przykład klasyczne wnioski można zastąpić formularzami on-line. Oszczędzi to czas nie tylko klientowi, który nie będzie musiał skanować i przesyłać wypełnionych druków, ale także — a może przede wszystkim — deweloperowi, który ich weryfikację powierzy maszynom. Do dyspozycji są także chatboty, o których pisaliśmy wcześniej tutaj. 

Kalkulacja kredytu

Przyznawanie kredytu to dość skomplikowana i złożona kwestia, która zwykle zajmuje dużo czasu. Inteligentne algorytmy błyskawicznie sprawdzają wnioski kredytowe, weryfikują źródła dochodów i analizują kluczowe dokumenty. Sztuczna inteligencja usprawnia cały proces i poprawia jakość obsługi klienta, ponieważ nie czeka on tygodniami na decyzję. 

Utrzymanie długoterminowych relacji z klientami

Często sprzedaż mieszkania jest jedynym celem dewelopera. Po zrealizowanej transakcji kontakt z klientem się urywa. Wielu nie bierze pod uwagę, że za pewien czas ta sama osoba może potrzebować nowego lokum. Może jej rodzina się powiększy? Zmieni ona miejsce pracy? Albo będzie chciała zainwestować w nieruchomości? Sztuczna inteligencja, bazując na doświadczeniach z danym klientem, będzie systematycznie przypominać mu o Tobie i informować o aktualnej ofercie. 

Zapotrzebowanie na inteligentne budynki

Popyt na inteligentne budynki stale rośnie. Smart-rozwiązania zapewniają bezpieczeństwo i poprawiają standard życia. Architekci i projektanci prześcigają się we wdrażaniu nowoczesnych systemów — od energooszczędnego oświetlenia LED, przez samoregulujące termostaty, po technologię rozpoznawania twarzy przy wejściach do klatek. Takie udogodnienia znacznie wpływają na wygodę mieszkańców, dlatego klienci są w stanie sporo za nie zapłacić. 

 

Prace nad smart-rozwiązaniami trwają w najlepsze. Może Wy macie pomysł jakie obszary w branży deweloperskiej potrzebują wsparcia sztucznej inteligencji? 

 

Budujemy własną grupę na Facebooku — Marketing i Reklama Nieruchomości. Dołącz do niej, by dzielić się swoim doświadczeniem z branży deweloperskiej.

 

Źródło: https://www.jasonfox.me/top-7-ways-artificial-intelligence-is-changing-real-estate/?fbclid=IwAR3GQl3Iwss-_rvk0h8nh8QpLrEET9UsWncWiC5AUtAHsbPN1MmlOnHEOCk 

Udostępnij artykuł:

Marta Oziemblewska

Absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz copywriter w agencji marketingowej BrandMaster. Odpowiedzialna głównie za social media deweloperów.
0 komentarzy

Dodaj komentarz

avatar

Podobne wpisy

Szukasz pomocy

Wystarczy Twój mail, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24h!