Rosną wymagania dotyczące wysokości wkładu własnego

Biznes

Według wskazań Komisji Nadzoru Finansowego wysokość wkładu własnego powinna wynosić 20% wartości nieruchomości. W przeszłości zdarzało się, że banki udzielały kredytów już przy wpłacie będącej równowartością 10% inwestycji. Jakie warunki należy obecnie spełnić, aby zaciągnąć pożyczkę na mieszkanie?

Coraz trudniej otrzymać kredyt hipoteczny – odpowiedzialność za taki stan rzeczy leży po stronie pandemii oraz kryzysu gospodarczego. Choć rekomendacja KNF nie zmieniła się, banki samodzielnie dostosowują regulaminy i zaostrzają zasady. Dla przykładu ING Bank Śląski wymaga od swoich klientów aż 30% wkładu własnego. Zwykle jest to duża kwota, dlatego wielu konsumentów musi przynajmniej przesunąć inwestycję w czasie, jeśli nie w ogóle jej zaniechać.  

Polacy zawsze chcieli mieszkać na swoim – co teraz?

Do tej pory zaledwie 8% Polaków deklarowało, że posiadanie własnego mieszkania nie leży w ich gestii. Pozostali postrzegali nabycie lokum jako wyraz zaradności, niezależności oraz długoterminową inwestycję. Czy już wkrótce takie podejście ma szansę stać się reliktem przeszłości? Być może ze względu na obecną sytuację tradycyjne przywiązanie do własności będzie powoli wygasać na rzecz postawy charakterystycznej dla Zachodu? Nie musimy daleko szukać – w Niemczech ponad połowa obywateli żyje w wynajmowanych lokalach. Tam najmu nie traktuje się jako „konieczności na okres przejściowy”, a zakup mieszkania nie jest wyznacznikiem sukcesu. Czy jesteśmy gotowi na taką zmianę myślenia? Zdaje się, że nie do końca. Oto dlaczego:

  • Wciąż jesteśmy „społeczeństwem na dorobku”. Mentalnie dalej odrabiamy zaległości po wojnie i latach reżimu, dlatego zasadniczo środki wolimy przeznaczać na coś, co będzie nasze, aniżeli płacić „obcym” za wynajem. 
  • Mamy niewielką wiedzę o ekonomii – zaledwie ułamek Polaków zdaje sobie sprawę ze zmiennej wartości pieniądza w czasie. Mało kto jest w stanie skalkulować rzeczywiste i pełne koszty transakcji oraz późniejsze wydatki związane z eksploatacją mieszkania. 

Mimo że wynajem łączy się z elastycznością, zdaje się, że tradycyjne podejście będzie dominowało w Polsce jeszcze przez długie lata. Choć wysokość wkładu własnego może zniechęcać, prawdopodobnie wielu będzie robiło wszystko, by oszczędzić dostateczną ilość kapitału na własne M. 

Udostępnij artykuł:

Marta Oziemblewska

Absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, copywriter i specjalistka ds. marketingu nieruchomości w agencji Deweloperni. Od lat współpracuje z deweloperami, prowadząc ich social media i tworząc dla nich kampanie reklamowe, sprawiające, że mieszkania błyskawicznie znajdują swoich właścicieli.
0 komentarzy

Dodaj komentarz

avatar

Podobne wpisy

Szukasz pomocy

Wystarczy Twój mail, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24h!