SLIM VAT 2: czy możemy spodziewać się usprawnień dla branży nieruchomości?

Sprzedaż

Zakończyły się prekonsultacje pakietu SLIM VAT 2. Znajdziemy w nim 15 rozwiązań ułatwiających rozliczenia podatkowe. Czy ustawodawca przygotował środki, które wspomogą branżę nieruchomości? Okazuje się, że tak. 

Dotychczas sprzedaż wielu typów budynków była zwolniona z podatku VAT (z pewnymi wyjątkami), niemniej jednak opcja ta nie zawsze okazywała się korzystna dla obu stron. W takiej sytuacji sprzedawca i nabywca zwykle woleli nie ryzykować i mimo wszystko uznać transakcję za opodatkowaną. Do tej pory musieli – najpóźniej na dzień przed sfinalizowaniem umowy – złożyć zgodne oświadczenia o rezygnacji ze zwolnienia. Pakiet SLIM VAT 2 zapowiada zmianę na tym polu – nie będzie już konieczności składania odrębnych dokumentów, a decyzję będzie można zapisać w akcie notarialnym. 

Dlaczego VAT bywa lepszy niż zwolnienie z podatku?

Przede wszystkim z powodu ryzyka, jakie łączy się z niepoprawnym przewidzeniem podatkowych skutków. Nie ma problemu, gdy mamy pewność, że dana nieruchomość jest zwolniona z VAT-u (w takiej sytuacji kupujący musi wyłącznie uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% wartości inwestycji). Komplikacje pojawiają się jednak, kiedy sprzedawca i nabywca wierzą, że transakcja jest opodatkowana, a urząd skarbowy stwierdzi po fakcie, że stronom przysługiwało zwolnienie. Wówczas sprzedawca nie odzyska wpłaconego VAT-u (zgodnie z przepisem o pustych fakturach), a kupujący nie może odliczyć podatku. Należy pamiętać, że w niektórych przypadkach są to naprawdę duże sumy… 

Jakich transakcji będzie dotyczyła ta regulacja? 

Pozytywne skutki pakietu SLIM VAT 2 odczują strony uczestniczące w mniej złożonych transakcjach (na przykład w przeniesieniu własności nieruchomości objętej jednym aktem notarialnym). Bardziej skomplikowane umowy – szczególnie takie, w których uczestniczą więcej niż dwie strony – w dalszym ciągu wymagać będą odrębnych oświadczeń (głównie w związku z koniecznością ustalenia ułamkowych udziałów). 

 

1
Czy pakiet SLIM VAT 2 ułatwi obrót nieruchomościami?

Udostępnij artykuł:

Marta Oziemblewska

Absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, copywriter i specjalistka ds. marketingu nieruchomości w agencji Deweloperni. Od lat współpracuje z deweloperami, prowadząc ich social media i tworząc dla nich kampanie reklamowe, sprawiające, że mieszkania błyskawicznie znajdują swoich właścicieli.
0 komentarzy

Dodaj komentarz

avatar

Podobne wpisy

Szukasz pomocy

Wystarczy Twój mail, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24h!