WIG-Nieruchomości – jak wygląda sytuacja na giełdzie?

Biznes

Co kryje się pod hasłem WIG-Nieruchomości? Indeks sektorowy na Giełdzie Papierów Wartościowych, w którego skład wchodzą spółki z branży deweloperskiej. Czy warto inwestować swój kapitał w ten sposób? 

Na giełdzie sytuacja jest dynamiczna, a każdy z sektorów przeżywa swoje wzloty i upadki. Cechą charakterystyczną dla branży nieruchomości jest dość wysoki próg wejścia (np. dotyczący inwestycji w budowę mieszkań na wynajem). Równie dobrym – a przy tym tańszym – rozwiązaniem okazują się często spółki bezpośrednio powiązane z deweloperką (np. zajmujące się budową, sprzedażą lub zarządzaniem nieruchomościami). W teorii istnieją więc alternatywy dla każdego. 

Jak pandemia wpłynęła na WIG-Nieruchomości? 

Choć zapowiedzi i przewidywania specjalistów były bardzo pesymistyczne (szczególnie te dotyczące segmentu powierzchni biurowych), koronawirus wywołał chwilowe zamieszenie (przede wszystkim ze względu na lockdown i czasowe zamrożenie gospodarki), ale nie doprowadził do kryzysu w tym sektorze rynku. Mimo nadziei konsumentów nie wpłynął również na spadki cen. Te utrzymywały się na stałym poziomie lub nawet rosły. 

Jakie strategie inwestycyjne można objąć? 

Wszystko zależy od rodzaju strategii i statusu podatkowego – poniżej wspomnę tylko o najbardziej typowych wariantach. 

  • Jeżeli inwestor liczy na utrzymywanie stałego portfela akcji i dywidendy, a następnie ich reinwestowanie, należy przyjąć indeks dochodowy jako benchmark.
  • Jeśli inwestor chce inwestować w akcje spółek zagranicznych, za benchmark powinien przyjąć indeks dochodowy brutto, ponieważ od dywidendy będzie musiał odprowadzać podatek. 
  • Przy skomplikowanych strategiach odpowiedniejsza będzie stopa wolna od ryzyka lub brak benchmarku. 

Czy inwestujesz w WIG-Nieruchomości? 

Udostępnij artykuł:

Marta Oziemblewska

Absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, copywriter i specjalistka ds. marketingu nieruchomości w agencji Deweloperni. Od lat współpracuje z deweloperami, prowadząc ich social media i tworząc dla nich kampanie reklamowe, sprawiające, że mieszkania błyskawicznie znajdują swoich właścicieli.
0 komentarzy

Dodaj komentarz

avatar

Podobne wpisy

Szukasz pomocy

Wystarczy Twój mail, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24h!